6 grudnia 2013

Dotyk Julii

Wyobraź sobie, że twój dotyk może wywołać poważne obrażenia lub nawet zabić. Ludzie trzymają się od ciebie z daleka i traktują jak potwora. Właśnie tak wygląda życie Julii. Zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, odrzucona przez własną rodzinę żyje w ciasnej celi powierzając wszystkie uczucia notatnikowi. Jej samotną egzystencję przerywa pojawienie się w celi nowego więźnia, Adama, którego zna od dziecka. Oboje zbliżają się do siebie, ale czy mogą być razem? Julią jest też niezwykle zainteresowany ambitny Warner, który chce wykorzystać jej umiejętności do własnych celów. Pokazuje jej świat,w zamian za co chce uczynić z niej swą broń. Julia jednak nie chce się na to zgodzić. Postanawia wreszcie żyć tak jak sama uzna za właściwe.
Po książkę sięgnęłam zachwycona okładką i zaciekawiona młodym wiekiem autorki. Bardzo spodobał mi się poetycki język powieści - przekreślone zdania jak myśli które chce się wyrzucić z głowy, piękne metafory. Niestety, sam opis świata przyszłości jest trochę powierzchowny, nakreślony za mało szczegółowo. Równie dobrze autorka mogłaby umieścić akcję w teraźniejszości. Nie mogłam też utożsamić się z bohaterami, nie wywołali we mnie głębszych uczuć. Oboje wydają się zbyt papierowi, nie ma w nich czegoś, co wyróżniłoby ich spośród wielu postaci z młodzieżowych powieści. Zirytowało mnie również, że przez całą książkę Julia nienawidziła swojego "daru", przeklinała go i nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, po spotkaniu z osobami o  niezwykłych umiejętnościach, zaczyna się z niego cieszyć Jedyną ciekawość wzbudził we mnie Warner - jednocześnie bezwzględny i niezwykle cierpliwy wobec głównej bohaterki . Sam dar dziewczyny też nie jest niczym nowym- taką umiejętność posiadała Szelma (Rogue) z X-menów. Podsumowując, książkę przeczytałam szybko i z zainteresowaniem, niektóre sformułowania autorki zrobiły na mnie ogromne wrażenie, jednak nie na tyle, żebym sięgnęła po następny tom.11 komentarzy:

 1. chyba będę musiała przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. masz naprawde świetnego bloga ;-}
  bardzo ciekawie piszesz.
  jestem pierwszy raz- może obserwacja? zaczniesz?
  Klikniesz w baner "sheinside" na moim blogu?<3
  MALINKAXPP.BLOGSPOT.COM

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam te książkę, bardzo mi się podobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. na pewno ciekawa książka;)


  bezimienny-szymon.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Kojarzy mi się z takim filmem o gościu, co chorował na albinizm - "Powder", czy jakoś tak? W zasadzie podobna fabuła.
  Pozdrawiam
  Asia / fashion4ever.pl / btth.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam czytać książki,ale z tą nie miałam jeszcze styczności :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawa książka;)

  bezimienny-szymon.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. coś długa ta książka i ciekawa uwielbiam tę książkę:)

  bezimienny-szymon.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny blog ;)) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń